OTO GAZ


Otogaz Nedir?

Otogaz, en verimli, çevreci ve ekonomik yakıt LPG'nin, araç yakıtı olarak kullanılan haline verilen isimdir. Propan ve bütan gazlarının TS EN 589+A1 standardına uygun mevsimsel karışımıyla verimli ve çevreci hale getirilir.

Otogazla Tanışma

1970 ve 1980'li yıllarda ortaya çıkan petrol krizinden sonra hükümetler benzin ve türevlerine alternatif bir yakıt aramaya başlamıştı. Bu arayışın cevabı, gelişen teknolojiyle birlikte araçlarda daha rahat ve güvenli kullanılabilen fiyat açısından avantajlı LPG oldu.

Dünyada Otogaz

Günümüzde dünyada en yaygın olarak kullanılan alternatif yakıt otogazdır. Bunun nedeni otogazın çevreci ve ekonomik bir yakıt olmasıdır. Yoğun talep doğrultusunda dünyada yaklaşık 72.000'in üzerinde otogaz istasyonu bulunmaktadır. Bu istasyonlar otogaza dönüşümü yapılmış 25 milyon'dan fazla araca hizmet vermektedir. 2014 rakamlarına göre dünyada toplam 26,3 milyon tondan fazla otogaz tüketimi gerçekleşmiştir. Türkiye otogaz satışları açısından dünyanın 3.büyük pazarıdır.

Türkiye'de Otogaz

Dünya üzerinde LPG kullanan 25 milyon aracın 2014 yılı sonu itibariyle yaklaşık 4,1 milyonu Türkiye'de bulunmaktadır. Ülkemizde toplam LPG tüketiminin yaklaşık %76'sını otogaz satışları oluşturmaktadır. Bugün, Türkiye otogaz pazarı 2,8 milyon tonluk pazar hacmiyle Avrupa'nın ikincisi, Güney Kore'den sonra dünya üçüncüsü, 10.397 otogaz istasyonu ile istasyon sayısında dünya birincisi ve araç sayısında Avrupa'da lider konumda yer almaktadır.

LPG Nedir ?

LPG, Sıvılaştırılmış Petrol Gazıdır.
LPG, ham petrolün damıtılması, parçalanması sırasında ya da doğal gaz yataklarından elde edilen basınç altında sıvılaştırılan; bütan ve propan gazlarının karışımıdır.

  • Renksiz ve kokusuzdur. Gaz kaçaklarının fark edilmesi için rafineri tarafından özel bileşikler ile kokulandırılır.
  • Basınç altında likit halde özel basınçlı kaplar içinde tutulur.
  • Gaz halinde havadan ağırdır.